Kai ateina laikas keisti stogo dangą

Viena svarbiausių žmogaus įvaizdžio dalių yra šukuosena, o namo – jo stogas. Deja, Lietuvoje vis dar daug namų, kurių „šukuosena“ yra labai atgyvenusi, nes stogai padengti asbestine stogo danga.

Mokslininkai seniai nustatė, kad asbestas kelia pavojų mūsų sveikatai.  Dėl šios priežasties ir laikantis bendrų Europos Sąjungos nuostatų, žmonės raginami pakeisti asbestinę stogo dangą. Kaimo gyventojams net siūloma dalyvauti specialioje programoje. Jos dalyviams kompensuojama dalis stogo dangos keitimo išlaidų.

Ši parama yra skirta projektams, įgyvendinamiems kaime, miestelyje.

Norintieji pasikeisti asbesto stogus, Nacionalinei mokėjimo agentūrai  galėjo  teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.

Europos Sąjungos ir mūsų valstybės biudžeto paramos lėšomis finansuojama iki 50 procentų išlaidų. Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 2 000 eurų.

Tačiau tie, kas neturi galimybės pasinaudoti parama ir nepriklauso paramos gavėjų grupei stogus rekonstruoja savo lėšomis. Stogo dangos pasirinkimų šiais laikais yra labai nemažai.

Vieni jų brangesni, patvaresni, kiti – pigesni ir ne tokie ilgaamžiai. Kiekvienas namo savininkas renkasi pagal savo galimybes, skonį ir kitus kriterijus.

Jei finansiniai ištekliai labai riboti, siūloma rinktis lengvai montuojamas plienines arba pluoštinio cemento stogo dangas. Apie jų pasirinkimą geriausiai informacijos ieškoti specializuotose interneto svetainėse ar susisiekti su savo srities žinovais.

Vienas iš  stogo dangos pasirinkimų – čerpių danga. Renkantis čerpių dangą yra labai svarbu įvertinti stogo gegnių kokybę. Jei gegnės senos, papuvusios, geriau nerizikuoti ir prieš pradedant darbus gegnes pakeisti naujomis.

Senovėje čerpės gamintos tik iš molio, tačiau šiais laikais gamintojai jų siūlo net kelių rūšių. Keraminės čerpės yra gaminamos iš išdegto molio, betoninės – iš cemento, vandens ir smėlio taip pat jų gamybai naudojamas skaldyto akmens skalūnas.

Gamintojai siūlo daugybės spalvų, įvairių formų ir išskirtinio dizaino čerpes namo stogui ir fasadui.

Informacija: www.agmeka.lt