Žaliavalgystė

Šiais laikais dauguma žmonių laikosi įvairiausių dietų nei mitybos principų. Mitybos specialistų teigimu, nebe populiariausias mitybos būdas yra vegetarizmas, tuomet – veganizmas ir dar žaliavalgystė. Pastarasis mitybos būdas reiškia, jog žmogus nevalgo jokio apdoroto maisto. Pavyzdžiui, jokio troškinto, kepto, virto ar kažkaip kitaip termiškai apdorų maisto produktų. Žinoma, maistas gali būti pašildomas, tačiau tik iki 43 C temperatūros. Tokiu būdu, maiste maisto produktuose išsaugomi visi organizmui reikalingi vitaminai ir kitos veikliosios medžiagos. Taip maiste išsaugomi vitaminai, nesunaikinami enzimai ir veikliosios medžiagos.

Pagrindiniai žaliavalgystės ypatumai:

  • Natūralūs, organiniai maisto produktai. Žaliavalgiai teigia, jog geriausia maitintis tik gamtos išaugintais produktais. Ekologiškais, neperdirbtais vaisiais ir daržovėmis.
  • Vietinė geografinė zona. Sakoma, jog geriausia rinktis maisto produktus užaugintus mūsų ar kaimyninėse šalyse, nes mūsų organizmai yra labiausiai prisitaikę prie vietinės kultūros maisto produktų. Maisto produktai atvežami iš tolimų, egzotiškų šalių dar kelionėse praranda ypatingai daug naudingų medžiagų.

Kokius maisto produktus valgo žaliavalgiai?
Žaliavalgių racionas yra gana platus. Jie valgo ne tik šviežius vaisius ir daržoves, bet ir riešutus, daigintus grūdus bei gyvulinės kilmės produktus (pavyzdžiui, žalią mėsą). Šie produktai gali būti valgomi atskirai arba gaminant įvairiausius žaliavalgiškus maistingus patiekalus. Visi šie patiekalai, kaip ir paprastai, yra paskaninami prieskoniais ar citrinos sultimis.

Kaip ruošiamas maistas?
Maisto ruošimo būdų yra įvairių, o jų proceso metu išsaugomos visos naudingosios medžiagos. Tad, kokie tie būdai?

  • Mirkymas;
  • Džiovinimas;
  • Daiginimas
  • Fermentavimas, tai yra, kai maisto produktai yra susmulkinami, rauginami ir iš jų spaudžiamos sultys.

Žalumynų nauda žaliavalgystėje
Įvairūs žalumynai naudojami, ne tik įvairių patiekalų pagardinimui, bet iš jų spaudžiamos ir sultys. Žalumynų sultyse yra gausu įvairiausių mineralų, kuriuos žmogaus organizmas pasisavina kur kas lengviau nei, tiesiog, žalumynų įsidėjus į salotas.
Taip pat, pravartu žinoti, kad propaguojant žaliavalgystės mitybos būdą, būtina susibalansuoti savo mitybos racioną ir organizmas gautų visas reikalingas jam medžiagas. Beje, norint maitintis žaliavalgiškai, reiktų į tai pereiti palaipsniui, organizmui nesukeliant per didelio streso į vykstančius mitybos pokyčius.