Hirudologija, arba gydymas medicininėmis dėlėmis, yra visiems puikiai žinomas netradicinis gydymo būdas, kurį išdrįsta išmėginti ne kiekvienas. Žmonės kraujasiurbes dėles gydymo tikslais naudodavo jau nuo senų laikų. Yra sakoma, kad jomis būdavo gydomi net faraonai senovės Egipte. Taip yra manoma dėl to, kad dėlių piešinių rasta ant senųjų Egipto valdomų antkapių. Skirtingoje šalyse dėlių terapija yra įteisinta skirtingai. Pavyzdžiui, Europoje ir Amerikoje dėlės naudojamos kaip papildoma gydymo priemonė šalia tradicinės medicinos. Rusijoje dėlės jau nuo senų laikų yra oficialiai pripažįstamos kaip vienas iš medicinos gydymo būtų. Vokietijoje – tai lyg vaistinis preparatas, kurį turi išrašyti gydytojas, o pačią procedūrą atlieką specialistas, turintis hirudoterapeuto išsilavinimą.
Kaip gydoma dėlėmis?
Dėlių terapija labai panaši į akupunktūrą. Tik vietoj mažų adatėlių smeigiamų į kūną, ant jo dedamos krauju mintančios dėlės. Visų pirma, dėlės jau esančios ant žmogaus kūno savo lūpomis prisisiurbia, žandikauliu įpjauna žmogaus odą ir suleidžia savo dantukus, kurių kiekviename žandikaulyje galima rasti apie 60. Šių kraujasiurbių seilių liaukos turi tam tikrų veikliųjų medžiagų, kurios skatina kraujo krešėjimą. Kraujui sukrešėjus, žmogaus organizmas imamas veikti kitų veikliųjų medžiagų, kurių dėka gydomi trombai, randai ar net druskų sankaupos. Hirudoterapija besidomintys specialistai negali pasakyti, kaip dėlės supranta kokias veikliąsias medžiagas išskirti bei kaip jos jas kontroliuoja. Tačiau yra įrodyta, kad jų atliekami veiksmai visiškai nekenkia žmogaus sveikatai.
Kaip jau ir minėta anksčiau, dėlės, kaip ir adatėlės akupunktūroje, dedamos ant tam tikrų žmogaus organizmo aktyvių taškų. Dėlės įkandimas, sudirgindamas būtent tą konkretų tašką, pasiekia dvigubos naudos. Tai yra – ne tik žmogaus organizmas, bet ir jo imuninė sistema yra pabudinami ir priverčiami reaguoti į dėlės suleistas veikliąsias medžiagas. Dėlių terapijos specialistų teigimu, svarbiausia ir efektyviausias to rezultatas – pagerėjusi arba visiškai atkurta kapiliarinė organizmo kraujotaka. Procedūros metu dėlės susiurbia “blogąjį” kraują, o jos veikliosios medžiagos gerina kraujo kokybę. Dėlės yra tarsi pagalbinė priemonė imuninės sistemos suaktyvinimui.