Kaip prižiūrėti negyjančias opas?

Kas penktas suaugęs žmogus kenčia nuo venų varikozės arba kojų venų trombozės. Pažengusios ir negydomos šios ligos dažniausiai sukelia uždegimą, randus ir opas blauzdose. Negyjančios, skausmingos, pūlingos opos gali sukelti daug diskomforto ir destrukcijos. Visų tipų trofinės opos turi ilgą eigą ir periodiškai pablogėja. Kaip visi žinome, trofinės opos negyja gerai.

Opos atsiranda dėl sutrikusios audinių mitybos

Sergant lėtiniu venų nepakankamumu, dėl veninio vožtuvo ir (arba) venos ertmės pažeidimo gali kauptis veninis kraujas. Jis suaktyvina uždegiminį atsaką, sukeldamas audinių nekrozę – opų susidarymą. Kai arterinis aprūpinimas krauju yra nepakankamas, negali būti garantuotas minimalus audinių poreikis maistinėms medžiagoms, todėl pažeidžiama mikrocirkuliacija ir audinių nekrozė. Paprastai jis yra atviras pacientams, sergantiems periferinių nervų ligomis, ateroskleroze, diabetu, endarteritu, venų varikoze, nugaros smegenų pažeidimu ir kt. Pacientus vargina kojų nuovargis, sunkumas, blauzdų skausmai. Kojos dažnai tinsta, jų venos išsiplėtę, matosi išryškėjęs kojų venų tinklas. Ilgainiui atsiranda net kelis mėnesius negyjančių trofinių kojų opų. Jos gali šlapiuoti, o prisidėjus antrinei infekcijai, imti pūliuoti. Opas labai skauda, negydant jos plinta. Turi polinkį recidyvuoti (atsinaujinti). Veninės kilmės opos atsiranda tuomet, kai sutrinka paviršinių ar giliųjų kojų venų kraujotaka. Tai venų varikozės ir jos komplikacijų – rožės, trombozės, tromboflebito pasekmė. Dėl sutrikusios kraujotakos išsiplėtusiose venose užsistovi kraujas, sutrinka audinių mityba. Tuomet užtenka ir nedidelio odos įdrėskimo tam, kad prasidėtų uždegimas, o po to išsivystytų trofinė opa.

Trofinėms kojų opoms gydyti reikia gydyti ligas, sukeliančias trofines opas, ir vietinį žaizdų gydymą

Jei sergate infekcija, sunkiu uždegimu ar karščiuojate, turite gydytis antibiotikais. Jei tai lėtinė venų liga, reikia skirti kompresinę terapiją. Nors elastiniai tvarsčiai yra pigesnis sprendimas, jie turi daug trūkumų, palyginti su kompresinėmis kojinėmis. Vienas iš pagrindinių elastinių tvarsčių trūkumų – nesugebėjimas dirbti profesionaliai. Paprastai paciento būklė pablogėja grįžus namo, nes tvarstis yra pertemptas ir dažniausiai nėra būtinas kojos plotas. Be to, tvarstis bus laisvas, nukaręs ir neleis nuolatinio spaudimo pėdai. Dėl išskirtinių pakojinės savybių (slidi apatinė dalis, dengtas medvilne vidinis sluoksnis), viršutinę kompresinę kojinę kur kas lengviau ir patogiau užsimauti bei nusimauti. Pakojinė prilaiko tvarstį ir apsaugo jautrią odą. Dienos metu abi dėvimos kojinės suteikia reikiamą opos gyjimui kompresiją. Viršutinė kojinė nakčiai nuimama, o pakojinę rekomenduojama mūvėti ir miegant. Tokiu būdu užtikrinama nepertraukiama kompresija.

Vietinis žaizdų gijimas apima žaizdų valymą (nekrotektomiją), granuliacijų auginimą ir, jei reikia, odos persodinimą

Nepaisant šiuolaikinių gydymo metodų, trofinių opų gydymas vis dar yra brangus ir daug laiko reikalaujantis procesas.

Kaip ir kitos lėtinės žaizdos, vietinių venų opų gydymo šlapiuoju būdu koncepcija turi daugiau nei 40 metų istoriją. Gydymo sėkmė priklauso nuo mūsų gebėjimo išlaikyti opą drėgną ir netrikdyti fiziologinio gijimo proceso. Pradėjus naudoti hidrokoloidinį tvarstį, opų gydymo efektas labai pagerėjo.Hidrokoloidinis tvarsliava gali palaikyti opai gyti palankų mikroklimatą ir apsaugoti nuo mechaninių, cheminių ir terminių pažeidimų. Kelių pastarojo dešimtmečio tyrimų duomenys rodo, kad gijimas gali būti pagreitintas opą preciziškai išvalant. Išvalymas dažniausiai atliekamas mechaniškai arba autolizės būdu, uždengiant opą okliuziniu, dažniausiai – hidrokoloidiniu tvarsčiu. Antibiotikai vartojami tik sisteminiu būdu ir tik tuomet, kai yra opos aplinkinių audinių uždegimas. Tvarsčiai parenkami pagal opos (žaizdos) gijimo fazes. Straipsnyje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio (parengta tinklaraštininkų), kiekvienu individualiu atveju būtina kreiptis į specialistus.