Ar galima išlošti turint strategiją? Faktai ir mitai

Pergalė yra azartą ir pasididžiavimą savimi keliantis pasiekimas, kurio mes visada siekiame. Gyvenimas susideda tiek iš pergalių, tiek iš nesėkmių, o noras laimėti pasireiškia įvairiausiose gyvenimo srityse. Tas ypač yra akivaizdu tose sferose, kur yra konkuruojama su kitais, o galutinis tikslas ir yra pergalė.

Dažnais atvejais yra ne vienas būdas pasiekti pergalę, tačiau jie galiausiai apsiriboja ties dviem pagrindiniais faktoriais, nulemiančiais galutinį rezultatą: sėkmė arba pritaikyta strategija. Be abejonės, kad strategija daugumai atrodo patrauklesnė, tačiau svarbu suprasti tam tikrus faktus bei mitus apie strategiją bei jos pritaikymą.

Ką reiškia turėti strategiją?

Visų pirma svarbu suprasti, kas yra strategija. Tai yra planas, kurio paskirtis yra pasiekti nustatyto ir ilgalaikio tikslo. Strategijos gali būti labai paprastos ir vos kelių žingsnių arba labai smulkios, detalios ir apgalvotos iki kiekvienos smulkmenos.

Strategija yra iš anksto sukurtas planas, kurio laikomąsi, siekiant tikslo ilgalaikėje perspektyvoje. Tiesa, eigoje gali įvykti tam tikrų netikėtumų arba atsirasti nenumatytų faktorių, dėl kurių strategiją gali tekti pakeisti. Tačiau, tai nekeičia esmės ir galutinio tikslo, kurio siekiama viso proceso metu. Strategija yra reikalinga tam, kad būtų aiškus tikslas ir planas jo pasiekti. Turint planą ir jo laikantis, galima daug produktyviau ir tikslingiau atlikinėti reikiamus veiksmus, kurių dėka planas bus lengviau bei sklandžiau įgyvendintas.

Aišku, negalima atmesti ir sėkmės arba atsitiktinumo faktoriaus, kurie taip pat gali padėti pasiekti reikiamų rezultatų. Tačiau, šie faktoriai yra itin neprognozuojami ir nepatikimi, lyginant su strategija, kuri dažnai būna paremta faktais, patirtimi ir aiškia vizija.

Faktai apie strategijas

Kaip ir minėta, lyginant su sėkme, strategija yra daug patikimesnė, siekiant ilgalaikio tikslo. Aiškaus plano turėjimas padeda daug lengviau pasiekti siekiamus rezultatus. Ne be reikalo, didžiausios ir sėkmingiausios pasaulio įmonės sugeba pasiekti vis geresnius rezultatus kiekvienais metais. Labai retais atvejais tai būna sėkmės ar paprasto atsitiktinumo dėka. Iš tikrųjų, tai yra labai kruopščiai ir atsakingai paruoštos strategijos padarinys, kurios buvo griežtai laikomasi.

Panašų pavyzdį galima pritaikyti sporto pasaulyje. Profesionaliai žaidžiančios komandos arba sportininkai taip pat sugeba triumfuoti kruopščios strategijos dėka. Sporte dažniausiai yra konkuruojama arba kovojama prieš kitus atletus, o sėkmei vietos neturėtų likti. Todėl komandos labai įtempta rengia ir praktikuoja strategijas, kurių smulkios sudedamosios dalys padeda pasiekti pageidaujamus rezultatus ilgalaikėje perspektyvoje.

Taip pat yra įrodyta, kad vien strategijos turėjimas turi didžiulę naudą iškelto tikslo pasiekime. Žinojimas, kad yra nustatytas planas, žmogui gali suteikti stipresnį pasitikėjimo jausmą savimi ir tuo ką daro. Žinodami, kad yra planas, mes jaučiame stipriau kontroliuojantys situaciją, o tai turi didelę įtaką bei padeda lengviau susitvarkyti su keliamais psichologiniais iššūkiais.

Mitai apie strategijas

Nors daugumai strategijų nauda ir svarba gali būti aiški, tuo pačiu reikėtų žinoti bei suprasti mitus, susijusius su jomis. Vienas svarbiausių faktų yra tas, kad dažniausiais atvejais nustatyta strategija negarantuoja, jog bus pasiektas nustatytas rezultatas. Gyvenime bet kada gali užklupti netikėtumo faktorius, galintis visiškai iš vėžių išmušti taikomą strategiją. Negana to, dėl didelio kintamųjų ir nuo mūsų nepriklausančių faktorių skaičiaus, naudojama strategija negali garantuoti, jog jos laikymasis neabejotinai leis pasiekti norimus rezultatus. Nors aiškaus plano turėjimas yra vienas svarbiausių faktorių tikslų pasiekime, tačiau tai nesuteikia absoliutaus garanto.

Antras dalykas, kurį svarbu suprasti, kad tam tikrose srityse pasirinkta strategija vis tiek yra priklausoma nuo nevaldomų faktorių. Sporto statymai yra labai geras pavyzdys, kaip taikomas planas, net ir labai kruopštus, gali nepasiteisinti. Kaip ir minėta prieš tai, sportas gali būti labai nenuspėjamas, o nuo to neapsaugos joks planas. Užtenka vieno, nuo mūsų visiškai nepriklausančio rezultato, kuris visą strategiją bei jos eigą gali sujaukti. Labai svarbu atminti, kad strategija išlieka planu, o ne garantija, kad tikslą pavyks neabejotinai pasiekti.

Apibendrinant, strategija yra neatsiejama dalis tikslo siekime. Jos dėka mes ne tik lengviau susitvarkome su psichologiniais iššūkiais, bet ir lengviau galime siekti nustatyto tikslo, produktyviai išnaudodami savo laiką ir išteklius. Tačiau, labai svarbu atminti, kad strategija nėra garantas, jog tikslo pavyks pasiekti ir eigoje ją tikrai gali tekti pakoreguoti.