Kaip lavinti atmintį?

Moksliškai įrodyta, 50 proc. asmenų pamiršta informaciją, kurią prisiminėme per pirmąsias 24 valandas. Tačiau daugelis žmonių skundžiasi, kad yra labiau užmaršingi. Neprisimename nei vardų, nei veidų, nei telefonų numerių, o buto raktus ilgainiui pamiršome… Jei tokie incidentai pasitaiko tik retkarčiais, tai ne liga, o normalus procesas, kurį galima suvaldyti.

Viena iš pagrindinių mūsų smegenų funkcijų yra kaupti, analizuoti ir saugoti informaciją, kurią gauname iš aplinkos per pojūčius

Jokiu būdu negalima visko susidėlioti mintyse, bet nereikia visiškai nuvertinti atminties galimybės. Norėdami suaktyvinti atmintį, specialistai rekomenduoja atlikti paprastus, bet efektyvius pratimus. Jiems užtenka vos kelių minučių per dieną.

Vaidmenų pasikeitimas

Tai vienas iš paprasčiausių atminties lavinimo pratimų, kurį galite atlikti bet kada ir bet kur.Vaidmenų keitimas yra vienas iš paprasčiausių atminties lavinimo pratimų, kuriuos galite atlikti bet kada ir bet kur.

Pratimo esmė – panaudoti kitą ranką. Taip, jei esate dešiniarankis, pabandykite rašyti kaire ranka, pjaustykite duoną ar užrakinkite duris kita ranka. Tokia veikla neįprasta ne tik varžovui, bet ir smegenims. Vaidmenų pasikeitimas paskatins kitą smegenų pusrutulio pusę, paskatins atminties procesą ir informacijos kaupimąsi atmintyje. Tačiau nedarykite šio pratimo dažnai, nes taip netikėtai pamankštinate smegenis ir efektas bus geresnis. Šis pratimas skirtas visiems jutimo organams lavinti. Kiekvieną kartą išėjusi iš namų atkreipkite dėmesį į vis kitus pojūčius: regimuosius, girdimuosius ir kt. Pavyzdžiui, susirengusi pasivaikščioti, visą dėmesį sutelkite į pėdas. Ką jaučiate eidama asfaltu, žole, lipdama laiptais? Prekybos centre pabandykite paieškoti, pavyzdžiui, geltonos spalvos. Ne tik lentynose, bet ir iškabose, žmonių aprangoje. Jei praeivius pabandysite lyginti su garsiais ar jums žinomais žmonėmis, geriau įsiminsite naujų pažįstamų veidus. Manote, tai – vaikų žaidimai? Nieko panašaus. Kad šis pratimas aktyvina atmintį, patvirtinta ir mokslininkų.

Atminties kortelių naudojimas

Kitas ypač efektyvus atminties lavinimo pratimas – „apšaudyti“ aplinkinį pasaulį. Atidžiai stebėkite objektą, objektų derinį 10–15 sekundžių (vaizdas turi turėti kuo daugiau detalių), tada pasukite ir stenkitės mintyse kuo labiau atkurti vaizdą. Pavyzdžiui, sėdėdami registratūroje pažiūrėkite į sekretorę ir ją supančius daiktus: kokia spalva dažyti nagai, kokiais akmenukais papuošti jos auskarai, kokios spalvos ir dydžio lipnūs lapeliai priklijuoti kompiuteryje ir pan. Šis pratimas ne tik padeda pagerinti atmintį, bet ir verčia jaustis nuobodu. Pratimo esmė – prisiminti, ką konkrečią valandą ar net minutę darėte vakar (bandyti prisiminti reikia ne kitos dienos ryte, o vakare). Kai išmoksite atmintyje sudėlioti praėjusios dienos įvykius, pereikite prie emocijų ir pojūčių. Pavyzdžiui, prisiminkite sumuštinio, kurį vakar valgėte, skonį, naujų batų, kuriuos matavotės, kvapą, pojūtį uždėjus ranką ant naujos kompiuterio pelės. Retkarčiais užduokite sau klausimą, ką vakar tuo pačiu metu veikėte, su kuo bendravote, kam skambinote, ką laikėte rankoje. Šis pratimas lavina ryšį tarp atminties ir atitinkamų jutiminių organų.

Nematomas rašalas

Šis gana paprastas pratimas gali lavinti regimąją atmintį. Darbo pertraukų metu stenkitės žodžius rašyti „skaidriomis“ raidėmis. Nors šios raidės nematomos, turite jas įsivaizduoti patys ir prisiminti kiekvieną eilutę. Išmokę taip rašyti, pereikite prie kito žingsnio: Rašydami žodį įsivaizduokite, kad raidės pagamintos iš skirtingų medžiagų (dūmų, vandens, gėlių, vatos, sviesto). Šis pratimas lavina dėmesį detalėms ir padeda smegenims paskirstyti gaunamą informaciją. Moksliškai įrodyta, kad atmintį net 10 proc. galima pagerinti kiekvieną dieną po 30 sekundžių abu akių vyzdžius vienu metu judinant iš vienos pusės į kitą. Pratimas stiprina abiejų smegenų pusrutulių koordinaciją ir sužadina už atmintį atsakingas zonas.