Kodėl juodieji ikrai tokie ypatingi?

Ikrai turi ilgą ir labai spalvingą istoriją – nuo ​​maisto vargšams iki prabangių gaminių, skirtų aukštesniems Europos sluoksniams. Taip yra todėl, kad ikrų yra įvairiausių rūšių, tačiau šiame straipsnyje mes sutelkėme dėmesį daugiausia į juoduosius ikrus.

Istoriškai ikrų simbolinę vertę nulemia socialinės, politinės ir aplinkos sąlygos. Eršketinių žuvų ikrai turi daug naudos sveikatai, deja, mūsų maisto rinkoje pilna netikrų ikrų už kur kas mažesnę kainą. Todėl norint mėgautis šia nepakartojamo skonio prabanga derėtų prekybos vietą rinktis atsakingai ir atidžiai. Ieškokite ekologiją ir tvarumą puoselėjančių verslų ir būsite užtikrinti, kad ikrai ant jūsų stalo yra aukščiausios kokybės. Taip būsite užtikrinti, kad valgote tikrus ir pilnavertiškus ikrus, o ne jų padirbinius už žemą kainą.

Iš kur gaunami juodieji ikrai?

Juodieji ikrai  paprastai yra išgaunami iš laukinių eršketų žuvų, kurių buveinės yra įsikūrusios Kaspijos bei Juodojoje jūrose. 

Yra 3 rūšių eršketai, iš kurių gaunami juodieji ikrai. Tai beluga, kuris užaugina didžiausius ir brangiausius rinkoje ikrus, rusiškas eršketas, kuris išaugina šiek tiek mažesnius ir kiek pigesnius ikrus, ir trečioji rūšis, kurios ikrai yra didžiausi ir tamsiausi.

Didžiausi juodųjų ikrų gamintojai pasaulyje yra Kinija ir Rusija, o Europoje ikrai gaminami Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje bei Lenkijoje.

Eršketų žuvų ikrų vertė

Eršketų ikruose gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurių kiekis 100 g produkto yra apie 6789 mg. Be to, juodieji ikrai pasižymi tikru vitaminų kokteiliu-bomba: t. y., vitaminų A, D, E, K, B1, B2, B3, B6, B12, folio rūgšties, pantoteno rūgšties gausa.

Juose taip pat gausu mikro ir makro elementų, tokių kaip kalis, geležis, magnis, fosforas, cinkas, varis ir selenas. Visų šių komponentų derinys reiškia, kad ikrai dažnai priskiriami vadinamajam funkciniam maistui arba supermaistui, nes turi moksliškai įrodytų teigiamų savybių mūsų organizmams.

Ar maistinė vertė skiriasi priklausomai nuo ikrų kilmės?

Eršketinių žuvų ikrų sudėtis gali skirtis priklausomai nuo kilmės ir rūšies. O kalbant apskritai apie ikrus, tai raudonieji ikrai skiriasi savo maistine verte nuo juodųjų, tačiau ir vieni, ir kiti yra naudingi mūsų organizmams.

Nepaisant daugelio naudingų junginių, randamų ikruose, jie taip pat pasižymi pavojingų sunkiųjų metalų, tokių kaip gyvsidabris, selenas, baris, alavas, ir organinių medžiagų – dichlordifeniltrichloretano (DDT), heksachlorcikloheksano (HCH) ir polichlorinto bifenilo (PCB) buvimu. Tačiau dėl mažo ikrų vartojimo žmogaus sveikatai jie nekelia jokios realios grėsmės. Kaip ir visą likusį maistą, taip ir ikrus turėtumėte vartoti su saiku – taip išvengsite bet kokio pavojaus savo sveikatai.

Juodųjų ikrų poveikis sveikatai

Dėl didelio riebiųjų rūgščių kiekio riebaluose juodieji ikrai yra puiki priešuždegiminė ir priešvėžinė prevencija. Be to, juodieji ikrai palaiko tinkamą nervų sistemos ir kaulų bei sąnarių sistemos funkcionavimą.

Dieta, kurioje gausu omega-3 rūgščių, pagerina endotelio funkciją, apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo, pagerina kraujotaką ir sumažina širdies priepuolių riziką. Tačiau reikia atsiminti, kad ikrai pasižymi dideliu natrio ir cholesterolio kiekiu, o tai reiškia, kad žmonėms, turintiems problemų su širdimi, reikėtų vengti vartoti juoduosius ikrus dideliais kiekiais.