Sezoninių daržovių nauda

Visi esame girdėję, kad sveikiausia yra valgyti sezonines vietines daržo gerybes. O keičiantis metų laikams, keičiasi ir mūsų mitybos racionas. Akivaizdu, kad pavasarį ir vasarą valgome daugiau šviežių vaisių ir daržovių, daugiau lapinių salotų ir įvairiausių uogų, o žiemą gaminamės kaloringesnį ir sotesnį maistą. Vėlyvą rudenį ir žiemą sunku kažką užsiauginti, tad vertėtų maistą pasiruošti iš ankstyvo rudens.

Šiais laikais gyvendami bet kuriama pasaulio krašte parduotuvėse galime rasti visų įmanomų šviežių vaisių ir daržovių apskritus metus. Tai yra itin patogu paįvairinant savo mitybos racioną, tačiau kažin ar naudinga mūsų organizmui. Pavyzdžiui, atvežtinės ar nenatūraliai užaugintos braškės žiemą tikrai neturi tiek vitaminų kiek jų turi vasarą augančios uogos. Tad, žiemos metu verčiau reiktų pagalvoti apie tokias daržoves, kaip morkos, bulvės, kopūstai, burokėliai bei moliūgai. Taip pat rekomenduojama valgyti daugiau lapinių daržovių. Žinoma, turbūt dabar suskubsite ginčytis, kad žiemą sunku, o gal visai neįmanoma jų užsiauginti, tačiau prisiminkite lapinius kopūstus. Šie nuostabūs augalai auga iki pat žiemos. Tad, tikrai vertėtų pagalvoti apie lapinių kopūstų sėjimą darže. Šiuose kopūstuose gausu chlorofilo bei įvairių mikroelementų, stiprinančių mūsų imuninę sistemą bei visą organizmą.

Dar vienas puikus būdas pasiruošti žiemai, tai įvairių rudeninių daržovių konservavimas ir rauginimas. Rauginti galima kopūstus, morkas, burokėlius, griežčius bei saliero šaknis. Minėtų daržovių fermentavimas ypač naudingas organizmui, nes jų dėka žarnyne gaminasi “gerosios” bakterijos stiprinančios žmogaus organizmą. Priešingai nei minėtos daržovės, moliūgai puikiai laikosi visu žiemos laikotarpiu, todėl jų nebūtina kitaip apdoroti. Moliūgai ypač naudingi mūsų plaukams ir odai, o be to yra ir labai maistingi bei sotūs.

Gyvename geografinėje zonoje, kurioje galime džiaugtis keturias metų laikais, tačiau dėl tos pačios priežasties neturime galimybės mėgautis šviežiomis daržovėmis ištisus metus. Tad, yra būtina tinkamai išnaudoti sezoniškumo teikiamas gėrybes. Taip pat, sezoniniai vaisiai bei daržovės yra kur kas maistingesni, skanesni bei sultingesni. Šiuose produktuose gaunu vitaminų, mineralų ir kitų naudingųjų medžiagų, reikalingų mūsų organizmo pilnavertiškam funkcionavimui.