Kodėl aštrus maistas Meksikoje toks populiarus?

Meksika – aštraus maisto rojus. Ant meksikiečių šeimos stalo nėra patiekalo, kuriame nebūtų kokių nors prieskonių (net tacos gamyboje reikalingi taco prieskoniai!).

Šiame įraše mes jums pasakysime, kodėl Meksikoje jie taip mėgsta aštriuosius čili.

Ikiispaniškas laikas

Toks aštrių paprikų vartojimas Meksikoje siekia daugelį metų, net iki įsigalint ispanams laikus.

Teigiama, kad čili pipirai kartu su kukurūzais ir pupelėmis buvo pirmieji augalai, kurie buvo prijaukinti šiuose regionuose taikant sodinimo metodą. Dėl to šių maisto produktų vartojimas tapo labai populiarus ir juo pradėjo naudotis visa visuomenė.

Šiandien šie trys ingredientai vis dar yra vieni labiausiai Meksikos visuomenės vartojamų ingredientų. 

Kodėl Meksikoje taip mėgsta aštrų maistą?

Nors tradicijos gali būti viena iš priežasčių, yra mokslinis paaiškinimas, įrodantis, kodėl čili pipirai populiarūs Meksikoje.

Kiekviename aitriajame pipire yra komponento, vadinamo kapsaicinu, kuris sukelia deginimo pojūtį, kai jį valgote. Norėdami kovoti su deginimu, smegenys išskiria endorfinus, kurie yra medžiaga, kuri sukelia malonumo pojūtį.

Tai reiškia, kad čili pipirui ,,įkandus” (aštrumo suteikiamas pojūtis) į burną (ir ne tik į burną), smegenys bando su tuo kovoti. Dėl to tai sukelia malonų pojūtį, kviečiantį vartoti daugiau. Dėl to padaugėja serotonino – medžiagos, kuri mums suteikia gerovės pojūtį, o tai gali sukelti šią priklausomybę.

Dar tiksliau, meksikiečiai ir visi kiti drąsūs žmonės, valgantys tiek daug aštraus maisto, turi priklausomybę nuo geros savijautos valgydami čili.

Dėl šios priklausomybės prieskoniai naudojami visuose maisto produktuose, net Meksikoje yra įvairaus alaus, kuris gaminamas aštriai.

Jei ketinate Meksikoje lankytis pirmą kartą, reikėtų priprasti prie aštraus maisto, nes kai kuriuos jų patiekalus bus sunku valgyti.

Aitriųjų čili pipirų skalė

Norint sužinoti, kuris pipiras yra aštriausias pasaulyje, yra speciali skalė. Ji vadinama Scoville skale ir matuoja medžiagos kapsaicino kiekį, randamą kiekvienoje iš čili veislių.

Šioje skalėje 16 milijonų vienetų yra didžiausias galimas rezultatas. Nors Havanese čili yra vienas populiariausių, jis nėra vienas iš karščiausių. Jame kapsaicino kiekis yra apie 300 000 vienetų.

Pirmoje aštriausių čili pasaulyje pozicijoje jis žinomas kaip ,,Carolina Reaper”. Jis auginamas daugiausia Pietų Karolinoje (JAV), jame yra 2,2 milijono vienetų pagal Skovilio skalę, t. y. 2 200 000 vienetų kapsaicino.

Įdomu tai, kad 2017 m. nauja veislė „Dragon’s Breath“ buvo paskelbtaa aštriausiu čili pipiru pasaulyje, surinkusi 2,4 mln. Scoville vienetų. Nepaisant to, šis rezultatas dar nebuvo įrodytas, o Gineso rekordų knygoje ,,Carolina Reaper” vis dar pasirodo kaip aštriausias čili pasaulyje.