Ko tikėtis nėštumo pradžioje?

Pirmojo nėštumo trimestro metu, be akivaizdžių pokyčių, kuriuos patiria jūsų kūnas, keičiasi ir jūsų psichika, pasaulio suvokimas, emocijos, o nuotaikų kaita dažnai lyginama su amerikietiškais kalneliais. Pirmus tris mėnesius nėščioji gali tikėtis pykinimo (neretai ir vėmimo), mieguistumo ir krūtų skausmo. Kiekvienos nėščios moters organizmas skirtingai reaguoja į prasidėjusį nėštumą. Vienos ypatingai džiaugiasi ir pradeda rūpintis savo sveikata (jei iki šiol to nedarė), o kitos – anaiptol. Daug kas priklauso nuo to, ar nėštumas buvo planuotas, ar atsitiktinis. Bet dažna moteris ne vien džiaugiasi, bet dar ir ima jaudintis, ar viskas jos kūdikiui gerai ir ar šis vystosi tinkamai. Pašalinti abejones, susijusias su šiuo klausimu, galite atlikusios NIPT tyrimus (https://www.placenta.lt/nipt-neinvaziniai-prenataliniai-tyrimai/). 

Žinoma, kiekviena moteris ir jos padėtis skiriasi: ar nėštumas buvo atsitiktinumas, ar kruopštaus planavimo rezultatas, teigiamo nėštumo testo atsakymo laukė mėnesį ar kelerius metus. Kiekviena būsima mama į didėjančią pilvo apimtį reaguos taip pat skirtingai. Vienos nori nuslėpti nėštumą kiek įmanoma ilgiau ir stengsis įsisprausti į aptemptus džinsus, kitos nelauks saugios trijų mėnesių ribos ir visiems praneš džiugią žinią. Taigi bet kuri šį ar panašius tekstus skaitanti moteris neturėtų priimti to asmeniškai: kas visiškai netinka jums – idealiai tiks kitai moteriai. Taip pat svarbu suprasti, kad nėštumo simptomai pasireiškia ne iš karto po pastojimo. Dauguma jų didėja arba mažėja bėgant nėštumo dienoms ar savaitėms.

Kokie pokyčiai vyksta jūsų organizme pirmąjį nėštumo trimestrą?

Bendroji savijauta

Dažnu atveju besilaukiančios moterys pirmajame trimestre yra mieguistos, apatiškos ir nieko ypatinga nejaučia. Joms sunku susikoncentruoti į atliekamą darbą ar bet ką kitą, kas reikalauja dėmesio, susikaupimo ir atidos. Jų emocinis jautrumas pasiekia aukštumas – jos gali pravirkti pamačiusios elementariausią reklamą, ką jau kalbėti apie romantinius ar kitų jausmingų žanrų filmus. 

Pykinimo problemos

Pykinimas jas gali kamuoti bet kuriuo dienos ar nakties metu. Daugumai pacienčių tai tik pykinimas. Kai kurioms moterims pasireiškia stiprus vėmimas, kuris tęsiasi iki antrojo trimestro. Gydytojai vis dar nežino, kaip susidoroti su besilaukiančias moteris kamuojančiu pykinimu. Vėmimą galima sumažinti naudojant gydytojo paskirtus preparatus. Šiuo metu besilaukiančiai moteriai ypatingai svarbu palaikyti tinkamą skysčių kiekį organizme. 

Krūtų problemos

Šiuo nėštumo laikotarpio metu nėščių moterų krūtys yra itin jautrios ir skausmingos. Po mėnesio ši problema darosi vis didesnė, o po dviejų kai kurioms tampa nebepakeliama. Paprastai moterys pajunta palengvėjimą antrajame trimestre. 

Pilvo apimtis

Aštuntą nėštumo savaitę neįmanoma užsisegti jokių įprastų kelnių, nes moters svoris ima didėti. Progesteronas yra atsakingas už apimties didinimą – tai hormonas, leidžiantis gimdai atsipalaiduoti ir padidinti jos tūrį. Jis taip pat atpalaiduoja lygiuosius žarnyno raumenis, sukelia dujų susidarymą ir vidurių užkietėjimą. Deja, tai simptomai, kurie lydės moteris viso likusio nėštumo metu. 

Nerimą keliantys simptomai

Apytiksliai 4 % moterų patiria persileidimą. Dauguma persileidimų įvyksta iki aštuntos savaitės. Dažniausia persileidimų priežastis yra genetiniai vaisiaus defektai. Todėl persileidimas dažnai vadinamas natūralios atrankos mechanizmu. Dėl to moterys nepagimdo negalinčių gyventi vaikų. Žinoma, persileidimo priežasčių gali būti daug, todėl pirmąjį nėštumo trimestrą reikia atkreipti dėmesį į pilvo skausmus. Netiesa, kad didėjant gimdai moteris junta skausmus. Žinoma, kartais gali jaustis diskomfortas pilvo apačioje, tačiau nuolatinis skausmas turėtų kelti nerimą, ypač jei jis lydimas kraujavimo. Yra pacienčių, kurios numatomų menstruacijų metu kraujuoja net iki 4 nėštumo mėnesio. Kiekvienu iš šių atvejų reikia pasikalbėti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.